آئین نامه، قوانین و مقررات مرکز آموزش مجازی علم و صنعت ایکاد

توسعه و پیشرفت روزافزون فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) موجب دگرگونی در بستر آموزش و پیدایش و گسترش محیط جدید مجازی تحت عنوان “محیط چهارم یادگیری ” شده است. رفع محدودیت های فیزیکی، افزایش زمان، برد و ضریب دسترسی به آموزش حضوری و سنتی  و ارتقای کمی و کیفی آموزش با بهره گیری از فاوا در آموزش منجر به دگرگونی در پذیرش دانش پژوه و تحول در شیوه ارائه آموزش گردیده است. وجه ممیزه تمامی مراکز و موسسات آموزشی در بخش اجرایی آموزش در سه بعد “زمان، مکان و شیوه ارائه آموزش “به دانش پژوهان است.

آموزش مجازی در همه ابعاد مزبور نسبت به سایر شیوه ها و با عنایت به استاندارد های مربوطه متفاوت است. این نوع آموزش دارای قابلیت دسترسی به محتوای از پیش تولید شده در دوره های تخصصی مربوطه در هر زمان و از هر نقطه ی جغرافیایی بدون نیاز به حضور همزمان طرفین فرآیند یاد دهی_یادگیری و عوامل اجرایی آموزش است.

فصل اول : کلیات
ماده ۱ : تعاریف
در این آئین نامه هرگاه واژه مرکز استفاده شود، منظور مرکز آموزش علم و صنعت ایکاد (ایکاد آوای اندیشه) می باشد.


ماده ۲ : مجوز های ملی مرکز

1) مجوز فعالیت آموزشی از سازمان ملی استاندارد ایران به عنوان مرکز آموزش همکار و مورد تائید در زمینه های آموزش دوره های تدوین استاندارد، سیستم های مدیریت کیفیت، تکنیک های کیفیت و فنی و مهندسی در زمینه صنایع غذایی، صنایع شیمیایی، بسته بندی و میکروبیولوژی (شماره مجوز 317968)

2) مجوز فعالیت آموزشی از سازمان غذا و دارو  و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در زمینه صنایع غذایی و آشامیدنی (شماره مجوز 675/71777 )

3) مجوز فعالیت آموزشی از خانه صنعت، معدن و تجارت در زمینه های صنایع غذایی، آرایشی و بهداشتی، مدیریت، فنآوری اطلاعات، افزایش مهارت و کار آفرینی، ایمنی محیط کار و و بهداشت محیط کار، مدیریت کیفیت و استاندارد ( شماره مجوز 3/7/7936 )

4) ثبت موسسه آموزشی ایکاد آوای اندیشه در اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری با موضوع فعالیت برگزاری و اجرای دوره های آموزشی (حضوری و غیر حضوری) در زمینه صنایع غذایی و آشامیدنی، سیستم های مدیریت کیفیت، فنی و مهندسی، بسته بندی، میکروبیولوژی مواد غذایی، ایمنی محیط کار و بهداشت، بازرسی و کنترل کیفیت و برگزاری همایش، سمینار، کنگره و بازدیدهای آموزشی (شماره ثبت 3777)

5) اخذ نماد اعتماد الکترونیکی از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی سازمان صنعت، معدن و تجارت

6) اخذ گواهی ثبت رسانه ی برخط از مرکز فنآوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 

7) نماینده و همکار آموزشی دارای صلاحیت (Partnership) آکادمی معتبر بین المللی آموزشی QCB کشور ایتالیا

8) نماینده و همکار آموزشی دارای صلاحیت (Partnership) آکادمی معتبر بین المللی آموزشی Equal Assurance کشور استرالیا

9) نماینده و همکار آموزشی دارای صلاحیت (Partnership) آکادمی معتبر بین المللی آموزشی Oxford Cert کشور انگلستان

10) نماینده و همکار آموزشی دارای صلاحیت (Partnership) آکادمی معتبر بین المللی آموزشی Audiso کشور چک

11) عضو انجمن یادگیری الکترونیکی ایران

12) عضو انجمن علمی کیفیت ایران

13) عضو انجمن مدیریت آموزشی ایران

مرکز آموزش علم و صنعت ایکاد، همچنان در حال اخذ مجوزات ملی و بین المللی بیشتر در جهت خدمت رسانی بهتر به دانش پژوهان ایرانی و فارسی زبانان  سراسر جهان است.

 

ماده ۳ : مسئولیت تدوین محتوای علمی
در چارچوب قوانین و مقررات، مسئولیت نظارت همه جانبه علمی و آموزشی در تمامی دوره های مجازی و بررسی پروژه های ارسالی و نیز تآئید نمره نهایی دانش پژوهان بر عهده مدرسین دوره مربوطه می باشد. مدرسین مسئول تدوین و یا معرفی محتوای علمی دروس الکترونیکی و پاسخگویی به سئوالات دانش پژوهان از طریق پنل کاربری مختص دانش پژوه و استاد، در کوتاهترین زمان ممکن، طبق ضوابط مربوط در بستر مجازی خواهند بود.
ماده ۴ : نحوه فعالیت
مرکز طبق دستورالعمل اجرایی در حیطه ی وظایف خود و با فراهم کردن امکانات علمی، آموزشی، اجرایی و فنی اقدام به برگزاری دوره های آموزش کوتاه مدت مجازی و پذیرش دانش پژوه در دوره های مجازی می نماید.
دوره های دانش پذیری به دو صورت آزمون محور و پروژه محور ارائه می شود.
در دوره های پروژه محور، دانش پژوه پس از ثبت نام در دوره، بسته آموزشی تدوین شده توسط اساتید دوره را دریافت نموده و پس از مطالعه منابع با ارائه مقاله یا پروژه مربوط به دوره، اطلاعات علمی او مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت تایید پروژه یا مقاله توسط اساتید دوره، گواهینامه پایان دوره برای ایشان صادر خواهد شد.

در دوره های آزمون محور، دانش پژوه پس از ثبت نام در دوره، بسته آموزشی تدوین شده توسط اساتید دوره را دریافت نموده و پس از مطالعه منابع با ارائه آزمون نهایی آنلاین از طریق پنل کاربری اختصاصی،  اطلاعات علمی او مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت اخذ حد نصاب قبولی در آزمون و تائید مدرس دوره گواهینامه پایان دوره برای ایشان صادر خواهد شد.


حداقل نمره قبولی درهر دو روش  آزمون محور و پروژه محور  60 از 100 می باشد.


ماده ۵: اهداف :
۱) تحول در آموزش و دوره های کاربردی و ارائه دوره های مجازی بر اساس مدل های نوین آموزش مجازی دنیا
۲) تنوع بخشی به شیوه های پذیرش دانش پژوه
۳) استفاده گسترده از محیط چهارم در پاسخگویی به نیاز های جامعه، صنعت و سازمان ها
۴) افزایش و گسترش کمی و کیفی دسترسی به آموزش
۵) همکاری با آکادمی های معتبر خارجی در جذب و آموزش دانش پژوهان ایرانی و غیر ایرانیان فارسی زبان
۶) ارائه مدل آموزش مجازی با استاندارد های ذیربط در تدوین، تولید، ارائه و ارزیابی آموزش های نوین
۷) استفاده از آخرین دستاورد های فناوری و یافته های پژوهشی در آموزش مجازی

فصل دوم:شرایط شرکت در دوره های آموزشی مرکز
ماده ۶ : شرایط ورود به دوره ها ی آموزشی کوتاه مدت
هر فردی با هر مقطع تحصیلی و حداقل سن ۱۸ سال به شرط آنکه توانایی استفاده و کار با کامپیوتر و اینترنت را داشته باشد و دوره آموزشی را مورد نیاز و مفید برای خود بداند، می تواند در دوره آموزشی شرکت نماید.
فصل سوم : طول دوره، ساعات تدوین شده و انصرافی مرکز آموزش مجازی علم و صنعت ایکاد
ماده ۷ :ساعات دوره در نظر گرفته شده
به اقتضای هر دوره آموزشی بر مبنای زمان لاز م جهت مطالعه و پرسش و پاسخ توسط دانش پژوه و اساتید مربوطه ساعت مورد نظر ارزیابی و در شرح جزئیات دوره قرار داده شده است.
ماده ۸ : در دوره های مجازی این مرکز، دانش پذیر موظف است، حداکثر تا یک ماه بعد از ثبت نام نهایی اقدام به شرکت در آزمون نهایی و یا ارائه پروژه پایان دوره از طریق پنل کاربری نماید.
ماده ۹: در صورتی که به عللی دانش پژوه نتواند در این بازه زمانی اقدام به گذاراندن دوره آموزشی خود نماید می بایست توضیحات خودرا کتبا از طریق پنل کاربری به مدیر مرکز ارائه نماید تا در صورت امکان و تائید مدیریت مهلت مذکور حداکثر به مدت پانزده روز دیگر تمدید گردد.
ماده ۱۰ : ثبت نام همزمان در چند دوره آموزشی کوتاه مدت توسط متقاضی امکان پذیر می باشد.
ماده ۱۱ : بعد از ثبت نام و دریافت منابع آموزشی، امکان انصراف از سیستم آموزشی صرفا پس از ارسال نامه مکتوب دانش پژوه با ذکر دلایل انصراف به مدیریت مرکز و پس از تایید مدیریت صورت خواهد پذیرد.

ماده ۱۲ : به واسطه شیوه آموزش مجازی مرکز امکان مراجعه حضوری و رفع اشکال حضوری وجود ندارد و دانش پژوه می بایست از سیستم های کمک آموزشی آنلاین و رفع اشکال برخط که در پنل کاربری بین دانش پژوه و استاد موجود است استفاده نماید تا اساتید مربوطه در کوتاهترین زمان ممکن پاسخگوی آنها باشند.

ضمنا در خصوص سئوالات مرتبط با مراحل اجرایی نیز می تواند سئوالات و ابهامات خود را از طریق پنل کاربری که بین دانش پژوه و کارشناسان مرکز وجود دارد، استفاده نمایند و کارشناسان نیز موظف هستند حداکثر ظرف مدت یک روز کاری نسبت به پاسخگویی و رفع اشکالات و موانع احتمالی امور اداری مرتبط اقدام نمایند.
فصل چهارم : ارزشیابی در آموزش مجازی مرکز آموزش علم و صنعت ایکاد
ماده ۱۳ : ارزشیابی دوره های پروژه محور
در دوره های پروژه محور ارزشیابی دوره بر اساس پروژه، مقاله یا تحقیق دانش پژوهان و تائید اساتید انجام می شود.
ماده ۱۴: در سیستم آموزش مجازی مرکز درصورتی که دانش پژوه در ارزیابی نمره قبولی را کسب ننماید(نمره 60 از 100) می تواند بدون هزینه و با هماهنگی کارشناسان مرکز، حداکثر تا دو مرتبه دیگر اقدام به ارائه مجدد پروژه یا آزمون پایان دوره نماید.
ماده ۱۵: در صورت عدم کسب حدنصاب نمره لازم در هر سه  مرحله ارائه شده، دانش پژوه در صورت تمایل جهت اخذ گواهینامه های معتبر آموزشی مرکز می بایستی اقدام به شرکت مجدد در دوره آموزشی نماید.
ماده ۱۶: ارزشیابی پروژه های پایان دوره  آموزشی پروژه محور را اساتید مربوطه به هر درس انجام داده و در صورتی که به هر دلیل و یا رعایت نکردن استاندارد های اعلامی این آئین نامه، پروژه ضعیف ارزیابی گردد، هیچ اعتراضی از سوی دانش پژوه مورد قبول نمی باشد.

شرایط پروژه ارسالی در ارزشیابی پایان دوره آموزشی:

الف) صفحات پروژه های پایان دوره می بایست به ازاء هر 4 ساعت آموزشی، حداقل شامل یک صفحه A4 با فونت B Nazanin و سایز 14 باشد.

ب) پروژه های پایان دوره می توانند چکیده ای از منابع آموزشی ارسالی برای دانش پژوه باشد و یا یک تحقیق علمی،پیرامون موضوع دوره.

در هر حالت سطح علمی پروژه معیار پذیرفته شدن آن توسط استاد مربوطه می باشد.

در صورتی که پروژه های علمی از ارزش بالایی برخوردار باشند، در سایت مرکز آموزش علم و صنعت ایکاد منتشر می گردد.

فصل پنجم: سایر مقررات
ماده 17: منابع آموزشی
منابع آموزشی در قالب فایل زیپ شده، پس از ثبت نام در دوره از طریق پنل کاربری دانش پژوهان قابل دانلود می باشد.
ماده 18: محتوای منابع آموزشی
محتوای منابع آموزشی جزوات تدوین شده توسط اساتید مرکز با رویکرد دوره های کوتاه مدت آموزشی، به صورت فشرده و پیرامون مسائل اصلی دوره بوده و در قالب فایل های پاورپوینت، pdf یا مولتی مدیا و بعضآ فیلم آموزشی ارائه می گردد.
ماده 19: حقوق مادی و معنوی دروس
تمامی حقوق مادی و معنوی دروس الکترونیکی که در دوره های مجازی تهیه، تدوین و تولید می گردد به مرکز آموزش علم و صنعت ایکاد تعلق دارد .

 ماده 20: گواهینامه های بین المللی صادره
مرکز آموزش علم و صنعت ایکاد با آکادمی های آموزشی مشابه از سراسر دنیا و نمایندگان آنها در ایران تفاهم نامه های همکاری آموزشی و پژوهشی به عمل می آورد که دانش پژوهان بعد از گذراندن دوره خود می توانند گواهینامه های  خود را درخواست دهند.
ماده 21: دامنه آموزش
مرکز از کلیه ی دانش پذیران فارسی زبان علاقه مند به آموزش در صورتی که محدودیتی مطابق قوانین نداشته باشند، ثبت نام به عمل خواهد آورد.
ماده 22: افزودن دوره آموزشی جدید
مرکز بر اساس نیاز آموزشی کشور و متقاضیان می تواند با درخواست کتبی و طرح در شورای آموزشی مرکز، نسبت به این مورد و افزودن دوره های جدید با استفاده از کارکرد آموزش خود، دوره آموزشی جدید بیافزاید.
ماده 23 : نحوه ثبت نام در مرکز
ثبت نام در مرکز از طریق سایت www.icadacademy.com و یا نمایندگی های مرکز  و به طور کلی به صورت از راه دور انجام می پذیرد.
ضمنآ این مرکز، مسئولیت ثبت نام در هیچ وب سایتی به جز وبسایت www.icadacademy.com را نمی پذیرد.
شهریه دوره ها در واحد امور مالی تدوین شده و اعلام می گردد و دانشپذیران می توانند از طریق درگاه پرداخت آنلاین و یا شماره حساب های مرکز، اعلام شده در سایت، نسبت به پرداخت شهریه ی خود اقدام نمایند.

ماده 24: دانش پذیران موظفند قبل از ثبت نام تحقیق کنند که گواهینامه های صادره مرکز در جهت مقصود آنان(مانند ادامه تحصیل، ترفیع شغلی، رزومه کاری، مهاجرت و…) قابل ارزشیابی مقصد ارائه می باشد یا خیر.
ماده 25 : صدور گواهینامه پایان دوره
برای دانش پژوهان مرکز، بعد از ارزشیابی و گذراندن موفق پایان دوره ، گواهینامه پایان دوره آموزشی دوره های کوتاه مدت صادر می گردد. گواهینامه های پایان دوره با توجه به مجوزات این مرکز  صادر می گردد و این گواهینامه ها جهت ارائه به آکادمی های
بین المللی جهت معادل سازی، ارائه ترجمه رسمی آن به دادگستری و وزارت امور خارجه جهت تایید و دیگر شرکت ها و سازمان ها صرفا جهت تایید گذراندن دوره آموزشی کوتاه مدت بوده و ارزش دیگری ندارد و به هیچ عنوان معادل مدارک دانشگاهی مانند لیسانس، فوق لیسانس و غیره و یا مدارک وزارت آموزش و پرورش همچون دیپلم نمی باشد.
ضمنا مرکز می تواند در صورت بروز اختلاف ضمن باز پس دادن شهریه دانش پذیر، خدمات آموزشی ایشان را قطع و گواهینامه های دریافتی احتمالی را ابطال نماید.
ماده 26: در این آیین نامه تنها به ذکر اصول اکتفا شده و تفسیر مفاد آن به عهده ی مرکز است.
ماده 27: این آیین نامه در 27 ماده تدوین شده و از تاریخ 1398/01/01 برای کلیه ی دانش پژوهان مرکز، لازم الاجرا است.

نیاز به مشاوره دارم!