هزینه دوره با دو گواهینامه ملی و بین المللی: ۲۴۰,۰۰۰تومان

 • نوع دوره:
  مجازی
 • دسته بندی:
  صنایع غذایی
 • مدت دوره:
  ۱۶ ساعت
 • نوع گواهینامه:
  ملی و بین المللی
 • استاد:
  اساتید ایکاد آکادمی
 • ثبت نام
  ۱۶۳۰

توضیحات دوره

📝فرآوری و بسته بندی انواع چای

📝Processing and Packaging of Teas

محبوبیت چای به عنوان یک نوشیدنی فرح بخش، توجهات علمی رابه سوی خود جلب نموده است، زیرا چای شامل فلاوانل ها و آنتی اکسیدان ها می باشد که بر طبق تحقیقات متعدد ثابت شده است دارای اثرات سودمندی بر سلامت انسان می باشند.

چای واژه‌ای است چینی که در چین و شمال هندوستان به کار می‌رود و تقریباً با همان تلفظ وارد زبان فارسی شده است. نام این گیاه در گویش چینی جنوبی چای و در گویش چینی شمالی به صورت تی تلفظ می‌شد و هردو تلفظی از یک واژه یگانه در چینی قدیم هستند. مردم اروپای غربی نام این گیاه را از چینیان شمالی، مردم خاورمیانه و شمال آفریقا نام آن را از چینیان جنوبی آموختند.

چای سیاه مهم ترین منبع غنی از پلی فنل ها می باشد که حدود 80 % کل چای تولیدی در دنیا را تشکیل می دهد. بسیاری از مطالعات پزشکی نشان داده اند که نوشیدن چای تا حد بسیار زیادی می تواند خطرابتلاء به سرطان، بیماریهای قلبی عروقی و عصبی را کاهش دهد. علاوه بر این آثار سودمند دیگری نظیر خواص ضد تورم، ضد چاقی، ضد کلسترول، ضد دیابت، ضد باکتری، ضد تومور و ضد آسیب ها یا اشعه ماوراء بنفش  برای نوشیدنی چای گزارش شده اند که تاحدی به کافئین موجود در چای مربوط هستند ولی بیشتر وابسته به ترکیبات فنلی چای خصوصا فلاونوئیدها می باشند.

چای سیاه یا چای معمولی 3/2 مصرف چای مردم جهان را تشکیل می‌دهد. چای سیاه را به دو روش رسمی ارتدوکس و غیره رسمی تهیه می‌نمایند.
 

مراحل تولید چای سیاه ارتدوکس:
چین برگ سبز
برگ سبز به شکل دو برگ و یک غنچه که لطیف‌ترین و باکیفیت‌ترین قسمت بوته چای است، چیده می‌شود. چای باغات که تحت نظارت کنترل آفات بیولوژیک هستند، هیچ‌گونه سم و کود شیمیایی در آن‌ها استفاده نمی‌شود.
پلاس
پلاس اولین مرحله در تولید چای است. در طی این عمل رطوبت برگ کاهش می‌یابد تا برگ‌ها برای مراحل مالش و تخمیر آماده شوند. پس از کنترل دقیق کیفیت برگ سبز توسط کارشناسان خبره و با تجربه صورت اتوماسیون به اتاق پلاس برای عمل برگ‌ها در ترافت‌های طولانی که دارای عرض کم، طول زیاد و ارتفاع کمی هستند، انجام می‌گیرد. گرمایی که توسط پنکه‌های مکنده از منبع گرمابه زير ترافت های مشبک و روزانه دار، دمیده می‌شود؛ موجب پلاس آمدن و پژمرده شدن برگ‌ها می‌گردد. مرحله پلاس سبب تغییرات فیزیکی (کاهش رطوبت، خارج شدن از حالت تردی و تغلیظ مواد موجود در برگ) و شیمیایی (افزایش فعالیت آنزیم پلی فنل اکسیداز، تجزیه پروتئین‌های موجود در برگ به اسیدهای آمینه، تجزیه کلوروفيل و …) در برگ‌ها می‌شود.
مالش
منظور اصلی از مالش دادن برگ‌های سبز چای که پس پلاس شدن انجام می‌شود؛ اولا متلاشی شدن سلول‌ها، لول کردن و پیچیدگی برگ‌هاست تا مواد محتوی آنها بیرون بریزد، ثانیاً: در نتیجه مجاورت با اکسیژن هوا عمل تخمیر بهتر آغاز شده و ماده موجود در برگ چای به نام «دیاستاز» (از دسته اکسیدازها که به ته آز معروف است) آزاد می‌شود. در این فرایند شیره برگ یا مواد داخل سلولی پس از تخمیر و خشک کردن حفظ می‌شود تا در موقع طبخ چای آشکار و رنگ و طعم آن به دلچسب ترین و لذت بخش ترین حالت معین گردد.
تخمیر (اکسیداسیون)
برای تهیه چای سیاه عمل تخمیر اکسیداسیون (جذب اکسیژن) هوا حتماً باید انجام گیرد که آخرین تغییرات و فعل انفعالات شیمیایی بعد از مالش محسوب می‌شود. این عمل که قبلاً در اثر مالش آغاز شده بود، تکمیل می‌گردد. مرحله تخمیر یک مرحله حساس فعل‌وانفعالات و واکنش‌های شیمیایی است و دارای اهمیت فوق‌العاده می‌باشد که در چای به آن توجه زیادی می‌شود. کارشناسان خبره چای به خوبی آن را تشخیص می‌دهند، زیرا چند دقیقه زودتر یا دیرتر خاتمه دادن به عمل تخمیر، اثر زیادی در کیفیت، عطر، رنگ و طعم چای به جای می‌گذارد.

خشک کردن چای
خشک کردن چای در واقع خاتمه دادن به عمل تخمیر، حفظ نمودن و ثابت نگه داشتن خصوصیاتی است که در برگ ایجادشده است. چای فرآوری شده را باید خشک نمود تا جنس آن دیگر تغییر نیافته و کیفیت آن حفظ شود. در موقع خشک کردن برگ دو عمل متمایز صورت می‌گیرد؛ یکی گرم کردن برگ و دیگری خشک کردن آن.
سرت و طبقه‌بندی چای
در این مرحله چای تولیدی از لحاظ درشتی و ریزی تفکیک می‌شود که در صنعت چای سازی به سرت و طبقه‌بندی معروف است.

چای طبقه‌بندی شده دارای اسامی خاصی می‌باشد و عرضه آن‌ها به بازارهای مصرف بر اساس اصطلاح‌های فوق انجام می‌گیرد که معرف خصوصیات کلی چای می‌باشد.

بسته‌بندی
بعد از آماده شدن چای، در کیسه‌هایی ریخته شده، بسته‌بندی و علامت‌گذاری می‌شود؛ یعنی وزن چای، نوع آن و تاریخ تولید روی آن ثبت می‌شود و آماده ارائه به بازار می‌شود.

✅ این دوره برای چه کسانی مفید است؟

این دوره برای مدیران تولید کارخانجات صنایع غذایی، سرمایه گذاران صنعت غذا، مسئولین فنی کارخانجات صنایع غذایی، مدیران کنترل کیفیت، کارشناسان تولید، کنترل کیفیت، آزمایشگاه های زنجیره مواد غذایی، مدیران سازمان هایی که در زنجیره غذا فعالیت دارند، دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های صنایع غذایی، بهداشت و ایمنی مواد غذایی، بهداشت و کنترل کیفی مواد غذایی و کلیه رشته های مرتبط با مواد غذایی، میکروبیولوژی و کلیه افراد علاقمند به سرمایه گذاری و راه اندازی در بخش صنایع غذایی مفید می باشد.

 

به انضمام دو  هدیه آموزشی بسیار کاربردی و اختصاصی تهیه شده توسط اساتید و متخصصین مرکز آموزش مجازی علم و صنعت ایکاد جهت دانشجویان، فارغ التحصیلان، متخصصین، مشاوران و مسئولین فنی و مدیران کنترل کیفیت شاغل در کارخانجات صنایع غذایی و بهداشتی که پس از ثبت نام در این دوره آموزشی به همراه محتوای آموزشی این دوره قابل دریافت می باشد 

1) لیست کامل لوازم، تجهیزات، مواد و محلول های شیمیایی و محیط های کشت میکروبی مورد استفاده در انواع کارخانجات صنایع غذایی به تفکیک نوع محصول و صنعت بر اساس ضوابط سازمان غذا و دارو و سازمان ملی استاندارد ایران شامل:

فراورده های گوشتی / فرآورده های لبنی / بستنی و فالوده / کیک و کلوچه / نوشیدنی های میوه ای گاز دار و بدون گاز / آب میوه / نوشیدنی مالت / نوشیدنی عرقیات گیاهی بدون گاز / انواع نوشابه گاز دار / فرآورده های یخی / عرقیات گیاهی / آب معدنی و آب آشامیدنی / شوریجات و ترشیجات / انواع کمپوت و کنسرو / رب گوجه فرنگی / رب انار / انواع شربت و مرباجات / انواع سس های سرد و گرم / سرکه / آبلیمو، آبغوره و آب نارنج / لواشک و آلوچه / ادویه، حبوبات و خشکبار / آرد / پروتئین سویا / رشته آش / قند و شکر / ماکارونی / عسل / سبزیجات تازه، منجمد و آماده طبخ / دستمال کاغذی / چیپس / حلوا ارده / حلوا مسقطی / روغن

2) راهنمای کاربردی طراحی و ترسیم نقشه انواع کارخانجات صنایع غذایی با توضیحات کامل در خصوص قسمت های مختلف و مورد نیاز ساختمانی، جانمایی مناسب، گردش مواد مناسب و ... بر اساس ضوابط فنی و بهداشتی سازمان غذا و دارو و سازمان ملی استاندارد ایران و استانداردهای بین المللی ایمنی مواد عذایی شامل:

صنایع نوشیدنی ( انواع نوشیدنی های گاز دار و بدون گاز )  /  صنایع فرآورده های کنسروی  /  صنایع فرآورده های لبنی  /  صنایع فرآورده های گوشتی  /  صنایع بسته بندی آب معدنی و آب آشامیدنی  /  سردخانه و انبارهای نگهداری مواد غذایی

 

از دیگر مزایای شرکت در این دوره استفاده از انواع گواهینامه و مدرک معتبر ملی و بین المللی با کد رهگیری اختصاصی و قابل استعلام می باشد.

 

گواهینامه های قابل دریافت پس از موفقیت در دوره آموزشی فرآوری و بسته بندی انواع چای:

✅گواهینامه معتبر ملی پایان دوره  ایکاد آکادمی با کد رجیستری و قابلیت استعلام و امکان ترجمه رسمی  (رایگان و با هزینه دوره)

✅گواهینامه معتبر لاتین بین المللی ICAD ACADEMY  با کد رجیستری و قابلیت استعلام (رایگان و با هزینه دوره)

✅ترجمه رسمی گواهینامه در سر برگ وزارت دادگستری و با مهر و تائیدیه وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه (490000 تومان)

✅گواهینامه معتبر ایکاد آکادمی با مجوز خانه صنعت، معدن و تجارت و دارای  کد رجیستری و قابلیت استعلام (40000تومان)

✅ دو گواهینامه معتبر فارسی و لاتین انجمن علمی دانشگاه تهران (150000 تومان)

✅گواهینامه معتبر بین المللی پایان دوره آموزشی آکادمی  Oxford Cert (آکسفورد سرت)کشور انگلستان (240000 تومان)

✅گواهینامه معتبر بین المللی پایان دوره آموزشی آکادمی  Equal Assurance (اکوال اشورنس) کشور استرالیا (240000 تومان)

✅گواهینامه معتبر بین المللی پایان دوره آموزشی آکادمی  Audiso ( آدیزو) کشور چک (240000 تومان)

✅گواهینامه معتبر بین المللی پایان دوره آموزشی آکادمی QCB کشور ایتالیا (240000 تومان)

 

 

 

 ایکاد آکادمی

معتبرترین مرکز آموزش مجازی تخصصی صنایع غذایی و مدیریت کیفیت در کشور

سرفصل های دوره

📝فرآوری و بسته بندی انواع چای

📝Processing and Packaging of Teas

 درختچه چای

 مکان يابي برای احداث باغ

 دمای هوا

 عرض جغرافیايي

 انواع چای خشک

 تركیب شیمیايي برگ سبز چای

 آنزيم های برگ سبز چای

 آنزيم پلي فنل اكسیداز

 آنزيم پکتیناز

 آنزيم پپتیداز

 آنزيم كلروفیلاز

 مراحل فرآوری چای سیاه

 چای سیاه

 مراحل فرآوری چای سیاه به روش ارتدکس

 حمل ونقل برگ سبز

 پلاس شیمیایی

 درصد پلاس

 درصد استحصال

 تجهیزات پلاس

 دستگاه تراف

 شیوه ی اجرای فرایند پلاس

 سالن پلاس

 مرحله ی مالش و غربال

 مالش ارتدکس

 دستگاه غربال

 مرحله ی اکسیداسیون

 سالن اکسیداسیون

 مرحله ی خشک کردن

 دستگاه خشک کن چای

 مشخصات سالن خشک

 مرحله ی جداسازی و درجه بندی

 دستگا ه های جداسازی و درجه بندی چای

 نحوه انجام مرحله ی جداسازی و درجه بندی

 مرحله ی بسته بندی و انبارداری چای

 مراحل چای سازی به روش سنتی

 مراحل فرآوری چای سبز

 آنزیم بری

 چای اولانگ

 چای سفید

 ارزيابي حسی چای

 ظاهر چای خشک

 

 ایکاد آکادمی

معتبرترین مرکز آموزش مجازی تخصصی صنایع غذایی و مدیریت کیفیت در کشور

تصاویر

دوره های مرتبط

نیاز به مشاوره دارم!