هزینه دوره با دو گواهینامه ملی و بین المللی: ۲۴۰,۰۰۰تومان

 • نوع دوره:
  مجازی
 • دسته بندی:
  مدیریت کیفیت و ایزو
 • مدت دوره:
  ۱۶ ساعت
 • نوع گواهینامه:
  ملی و بین المللی
 • استاد:
  اساتید ایکاد آکادمی
 • ثبت نام
  ۱۸۴۶

توضیحات دوره

📝 مدیریت تولید

📝 Production Management

منشا تولید هر محصولی، در ابتدا بر اساس نیاز به آن محصول می باشد. این احساس نیاز همواره توسط عده ای از اندیشمندان، مبتکران و یا شاید توسط یک فرد عادی مطرح شود.

 پس از طرح احساس نیاز به یک محصول، افراد مختلفی، پیشنهادهایی را تحت عنوان ایده مطرح می نمایند، سپس از میان ایده های مختلف  بهترین، ساده ترین و کم هزینه ترین ایده انتخاب شده و یک نمونه آزمایشگاهی از آن ساخته می شود. در صورت موفقیت آمیز بودن نمونه ساخته شده و مرتفع ساختن نیازمندی، محصول نهایی به صورت انبوه تولیده شده و به این ترتیب کار و تولید و درکنار آن اشتغال و کسب در آمد، آغاز می شود.

به عنوان مثال با مرا جعه به تاریخ بشر می توان دریافت که انسان همواره به صورت اجتماعی زندگی کرده است. بنابراین برقراری ارتباط با دیگران یکی از نیاز ها و ضروریات زندگی روزانه او به شمار می رود.

هر فرد با مشاهده محیط اطراف خود متوجه می شود که همه ی دست ساخت های بشر از ترکیب و کنار هم قرار گرفتن بخش های مختلف ساخته شده اند. به طور کلی از ترکیب اجزای متفاوت در کنار یکدیگر، وسایلی با کارایی متفاوت ساخته می شود.

مدیریت تولید یعنی فرآیند برنامه ریزی ، هدایت، کنترل و ساماندهی فعالیت های درحال انجام در یک شرکت جهت تولید منابع ورودی به فرآورده.

مدیریت تولید یک فعالیت درون سازمانی است که وظیفه آن پیش بینی، برنامه ریزی، بازاریابی در بخش فروش و خدمات می باشد. یک مدیر تولید باید در مورد تحلیل بازار و ویژگی های محصول مسئولیت پذیر باشد. کلیه فرآیندی که قرار است در سازمان انجام شود به نوعی با مدیر تولید در ارتباط است. اوست که مسئول نظم داخلی و خارجی سازمان و همچنین مسئول تمامی استراتژی های تولید به منظور پایین آوردن هزینه های اولیه سازمان می باشد.

با توجه به این شرایط مدیریت تولید کاری نیست که به صورت روتین انجام شود بلکه باید به طور پیوسته درحال تحقیق و بررسی بوده تا بتواند هزینه های اولیه را کاهش داده و کیفیت مطلوب تر را عرضه نماید. همچنین می بایست پاسخگوی نیازهای بازار نیز باشد و به سرعت خود را با تغییرات وفق داده تا از بازار رقابتی سازمان جا نمانند.

 

📝وظایف مدیریت تولید:

 • پیش بینی کالا و خدمات

یک مدیر تولید می بایست در ارتباط با نیاز بازار قادر باشد پیش بینی های لازم را انجام داده و جوابگوی نیاز مشتریان باشد. پیش بینی بسیار حائز اهمیت است زیرا رشد و بقای شرکت در دراز مدت به پیش بینی های دقیق مدیریت تولید بستگی دارد. مدیریت تولید از طریق انجام روش های کیفی پیش بینی ، میزان فروش محصول، میزان نیاز مشتریان، خواسته مشتریان را به طور دقیق پیش بینی و سپس منابع لازم را برای آنها تخصیص می دهد.

این پیش بینی باید به قدری دقیق صورت گیرد که حتی اگر نیاز بود مدیر تولید به توسعه محصول اقدام کرده و بتواند با ایجاد یک خط تولید جدید نیاز مشتریان در آینده را نیز پاسخگو باشد. بازار همیشه به طور نرمال به کار خود ادامه نمی دهد مدیران تولید باید از به مدیریت ریسک تسلط کافی داشته باشد تا بتواند بحران را پیش بینی کرده و راه حل های اساسی برای آن ارائه دهد.

بازارهای امروزی به سرعت تغییر کرده و نیازهای افراد به دلیل گسترش دانش و اطلاعات و وسایل ارتباطی به میزان زیادی مشابه یکدیگر شده است. با این شرایط ما دیگر نمی توانیم کالایی را در حد بازار منطقه ای تولید کنیم بلکه باید نیاز قشر انبوهی از انسان ها را درنظر بگیریم و در این شرایط است که کار مدیریت تولید سازمان به چشم آمده و نشان می دهد که این واحد در بازار کسب و کار چقدر می تواند موفق باشد.

 • برنامه ریزی فرآیند تولید

 از وظایف مدیریت تولید نظارت بر فرآیند طراحی و برنامه ریزی تولید می باشد.

فرآیند تولید شامل:

تولید ایده نو

واحد مدیریت تولید باید بخشی رو برای تولید ایده های نو اختصاص دهد تا بتواند با توجه به تغییرات بازار سریعترین عملکرد را داشته باشد و یا اینکه در بازار رقابتی به عنوان پیشگام حرکت کند

امکان پذیری

بررسی امکان پذیری ایده ها و همچنین استراتژی های سازمان از جمله دیگر وظایف مدیریت تولید می باشد. زیرا اگر قرار باشد امکان پذیری صورت نگیرد احتمال شکست به میزان بسیار زیادی بالا میرود.

طراحی فرآیند تولید

واحد مدیریت تولید باید بتواند تا می تواند فرآیند تولید را کاهش داده و با اینکار می تواند حتی هزینه های تولید را پایین بیاورد. هرچه پیچیدگی تولید کاهش یابد ظرفیت تولید نیز افزایش خواهد یافت و به این شکل می توان در مدت زمان کمتری به تعداد بیشتری کالا و به سودآوری بیشتری دست پیدا کنیم.

طراحی کالا

تولید کالایی که مطابق با میل و نیاز مشتری باشد برای بدست آوردن بازار بسیار حائز اهمیت است. سازمان باید بتواند کالایی را تولید کند که خواسته های مشتریان را برطرف کند. از طرفی کالا باید به گونه ای باشد که استفاده از آن از پیچیدگی بالایی برخوردار نباشد و مخاطب را سردرگم نکند. کالا باید طوری طراحی شود که مخاطب بتواند به راحتی با آن ارتباط برقرار کرده و به بهترین شکل ممکن از آن استفاده کند.

تخصیص منابع

باید با توجه به حجم تولیدی که در سازمان انجام می شود. به هر بخش منابع آن تخصیص داده شود. تخصیص منابع یکی از مهم ترین عوامل می باشد، تا بتوانیم با توجه به منابع موجود مخصوصا در شرایط بحرانی حداکثر سودآوری و تولید را داشته باشیم

مرحله بازاریابی محصول

بخش اعظم این کار مربوط به وظایف مدیریت بازاریابی و فروش می باشد. که مدیریت تولید به عنوان همکار با این واحد همکاری می کند.

 

انتخاب روش مناسب

انتخاب روش مناسب تولید از تصمیمات استراتژیک مدیریت تولید می باشد که می تواند شامل موارد زیر باشد .

 • تولید پیوسته

در این روش واحد تولیدی براساس نوع محصول خود سازماندهی می شوند. در این تولید محصولات به صورت پیوسته و خطی تولید و به مشتریان ارائه می شود.

 • تولید فرآیندی

که واحدهای تولیدی بر اساس نوع فرآیند ساماندهی می شوند. یعنی تمام واحدهایی که عملیات فناورانه آنها مشابه است در یک جا جمع شده و یک واحد تولیدی را تشکیل می دهند.

 • تولید گروهی

که از ترکیب تولید پیوسته و تولید فرآیندی تشکیل شده است. در این روش هزینه تغییر ماشین آلات را نداریم ، سرعت کار افزایش یافته، اما هزینه اولیه نیز افزایش می یابد.

 • تولید پروژه ای

که در این روش بر اساس سفارش خط تولید شروع به تولید یک محصول خاص می کند. این روش در سطح بزرگ انجام شده و ما اطلاعاتی از نیاز مشتریان نداریم و کلیه کارهای تولید محصول پس از سفارش صورت می پذیرد. مدیریت تولید برای بهبود خدمات رسانی و اطلاع از وضعیت بازار و مشتریان و پیش بینی آینده محصول و بازار می توانند از سیستم مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) بهره برند.

 

مدیریت تولید در یک سازمان نقش قلب سازمان را ایفا می کند. واحد تولید می بایست با ارتباط موثر خود با واحدهای دیگر و برنامه ریزی های دقیق خود جهت تولید محصول، کالای خود را به موقع به بازار تزریق کند و با این کار برای سازمان سود و ارزش بیافریند.

مدیریت تولید می بایست به طور دوره ای گزارشات دقیق را در اختیار مدیریت سازمان قرار دهد، تا مدیریت سازمان با توجه به اهداف سازمان و برنامه های زمانبندی شده دستورات لازم را اتخاذ نمایند.

به انضمام دو هدیه آموزشی بسیار کاربردی و اختصاصی تهیه شده توسط اساتید و متخصصین مرکز آموزش مجازی علم و صنعت ایکاد جهت دانشجویان، فارغ التحصیلان، متخصصین، مشاوران و مسئولین فنی و مدیران کنترل کیفیت شاغل در کارخانجات صنایع غذایی و بهداشتی که پس از ثبت نام در این دوره آموزشی به همراه محتوای آموزشی این دوره قابل دریافت می باشد شامل:

 

1) لیست کامل لوازم، تجهیزات، مواد و محلول های شیمیایی و محیط های کشت میکروبی مورد استفاده در انواع کارخانجات صنایع غذایی به تفکیک نوع محصول و صنعت بر اساس ضوابط سازمان غذا و دارو و سازمان ملی استاندارد ایران شامل:

فراورده های گوشتی / فرآورده های لبنی / بستنی و فالوده / کیک و کلوچه / نوشیدنی های میوه ای گاز دار و بدون گاز / آب میوه / نوشیدنی مالت / نوشیدنی عرقیات گیاهی بدون گاز / انواع نوشابه گاز دار / فرآورده های یخی / عرقیات گیاهی / آب معدنی و آب آشامیدنی / شوریجات و ترشیجات / انواع کمپوت و کنسرو / رب گوجه فرنگی / رب انار / انواع شربت و مرباجات / انواع سس های سرد و گرم / سرکه / آبلیمو، آبغوره و آب نارنج / لواشک و آلوچه / ادویه، حبوبات و خشکبار / آرد / پروتئین سویا / رشته آش / قند و شکر / ماکارونی / عسل / سبزیجات تازه، منجمد و آماده طبخ / دستمال کاغذی / چیپس / حلوا ارده / حلوا مسقطی / روغن

2) راهنمای کاربردی طراحی و ترسیم نقشه انواع کارخانجات صنایع غذایی با توضیحات کامل در خصوص قسمت های مختلف و مورد نیاز ساختمانی، جانمایی مناسب، گردش مواد مناسب و ... بر اساس ضوابط فنی و بهداشتی سازمان غذا و دارو و سازمان ملی استاندارد ایران و استانداردهای بین المللی ایمنی مواد عذایی شامل:

صنایع نوشیدنی ( انواع نوشیدنی های گاز دار و بدون گاز )  /  صنایع فرآورده های کنسروی  /  صنایع فرآورده های لبنی  /  صنایع فرآورده های گوشتی  /  صنایع بسته بندی آب معدنی و آب آشامیدنی  /  سردخانه و انبارهای نگهداری مواد غذایی

 

از دیگر مزایای شرکت در این دوره استفاده از انواع گواهینامه و مدرک معتبر ملی و بین المللی با کد رهگیری اختصاصی و قابل استعلام می باشد.

 

✅گواهینامه های قابل دریافت پس از موفقیت در دوره آموزشی مدیریت تولید:

✅گواهینامه معتبر ملی پایان دوره  ایکاد آکادمی با کد رجیستری و قابلیت استعلام و امکان ترجمه رسمی  (رایگان و با هزینه دوره)

✅گواهینامه معتبر لاتین بین المللی ICAD ACADEMY  با کد رجیستری و قابلیت استعلام (رایگان و با هزینه دوره)

✅ترجمه رسمی گواهینامه در سر برگ وزارت دادگستری و با مهر و تائیدیه وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه (490000 تومان)

✅گواهینامه معتبر ایکاد آکادمی با مجوز خانه صنعت، معدن و تجارت و دارای  کد رجیستری و قابلیت استعلام (40000تومان)

✅ دو گواهینامه معتبر فارسی و لاتین انجمن علمی دانشگاه تهران (150000 تومان)

✅گواهینامه معتبر بین المللی پایان دوره آموزشی آکادمی  Oxford Cert (آکسفورد سرت)کشور انگلستان (240000 تومان)

✅گواهینامه معتبر بین المللی پایان دوره آموزشی آکادمی  Equal Assurance (اکوال اشورنس) کشور استرالیا (240000 تومان)

✅گواهینامه معتبر بین المللی پایان دوره آموزشی آکادمی  Audiso ( آدیزو) کشور چک (240000 تومان)

✅گواهینامه معتبر بین المللی پایان دوره آموزشی آکادمی QCB کشور ایتالیا (240000 تومان)

 

ایکاد آکادمی 

معتبرترین مرکز آموزش مجازی تخصصی صنایع غذایی و مدیریت کیفیت در کشور

 

سرفصل های دوره

📝 مدیریت تولید

📝 Production Management

تولید، کار و اشتغال    

تولید                   

تولید ملی            

راهکار های تقویت تولید ملی    

آثار رونق تولید ملی                   

مهم ترین آفت های کار و تولید      

دیدگاه اسلام در مورد کار و تولید      

سر آغاز کار و تولید     

فرآیند ساخت                      

فرآیند تولید                   

تفاوت کالا و خدمت               

دسته بندی سیستم های تولید      

سیستم تولید پیوسته            

سیستم تولید سفارشی      

سیستم تولید پروژه ای         

سیستم تولید انبوه         

نمودار های جریان فرآیند      

مدیریت و خود مدیریتی        

فرآیند مدیریت                      

خود مدیریتی                          

چشم انداز                             

هدف گذاری              

وظایف مدیریت                

مدیریت تولید و عملیات          

تعاون در تولید           

منابع تولید       

مدیریت مالی        

مدیریت منابع انسانی               

مدیریت مواد اولیه            

مدیریت دارایی های فیزیکی        

مدیریت زمان                   

سارقان زمان               

روش های به کار گیری ماتریس فوری – مهم         

مفهوم توسعه                                    

توسعه محصول جدید                  

مراحل توسعه محصول جدید               

منابع لازم برای تولید ایده       

تکنیک های ایده پردازی                        

امکان سنجی                               

امکان سنجی بازار                       

امکان سنجی فنی                      

نتیجه مطالعات فنی                       

توسعه مفهوم                                    

آزمون                                                    

تحلیل آزمون و کشف بازار اولیه           

معرفی به بازار و تجاری سازی                

بررسی مفهوم کیفیت                                                    

روش ها و ابزار های کنترل کیفیت                    

علل پایین بودن کیفیت                                 

کنترل کیفیت در مراحل مختلف تولید           

هزینه های کیفیت                                      

مفهوم بهره وری                                            

رابطه بهبود کیفیت و بهره وری         

ابعاد چنج گانه نظام  

چرخه بهبود بهره وری                                                                                        

مفهوم پروژه و مدیریت پروژه                  

فرایند مدیریت پروژه             

عوامل نقش آفرین پروژه                

برنامه ریزی و کنترل پروژه         

فنون برنامه ریزی پروژه       

مدیریت خطر پذیری       

آغاز و پایان پروژه         

جشن پروژه              

 

ایکاد آکادمی 

معتبرترین مرکز آموزش مجازی تخصصی صنایع غذایی و مدیریت کیفیت در کشور

تصاویر

دوره های مرتبط

نیاز به مشاوره دارم!